George’as Weigelis: „Daugelis Kronikos žmonių buvo „kankiniai“, net jei dėl to ir nepaaukojo savo gyvybės“

JAV vyskupų Katalikų žinių agentūra (Catholic News Service) paskelbė straipsnį apie Lietuvos Katalikų Bažnyčios kroniką.

Apžvalgininkas ir mokslininkas George’as Weigelis, kuris intensyviai domėjosi „Kronikos” istorija ir apie ją rašė užsienio spaudoje, be to, aštuntojo dešimtmečio pabaigoje dirbo, kad JAV Senate ir Atstovų rūmuose būtų įsteigtos ad hoc grupės, kurios užsiimtų Rytų Europos katalikų teisių gynimu, JAV vyskupų Katalikų žinių agentūros publikuotame straipsnyje, pabrėžia, kad kankinių palikimas visada buvo svarbus Bažnyčiai, nes kankiniai yra artimiausias ir dramatiškiausias Kristaus mėgdžiojimo pavyzdys.

„Daugelis Kronikos žmonių buvo „kankiniai” ta prasme, kad tai žmonės, kurie labai kentėjo dėl Kristaus tiesos ir Jo Bažnyčios, net jei dėl to ir nepaaukojo savo gyvybės”, – sako George’as Weigelis.

Weigelis taip pat pažymėjo, kad Kronikos istorija suteikia svarbią pamoką šiandienos katalikams, susiduriantiems su vis labiau sekuliarėjančia visuomene, o kai kuriose pasaulio dalyse – su autoritariniais režimais, keliančiais grėsmę Bažnyčios autonomijai.

„Kronika mus moko niekada nepasiduoti tironijai”, – sakė jis. „Tironai negali pakęsti tiesos, o ji yra veiksmingas ginklas prieš tironijos blogį.”

Kardinolas S. Tamkevičius, kurį kalbino žurnalistė Christina Lee Knauss, tikisi, kad viso pasaulio katalikai supras, kaip svarbu turėti galimybę laisvai garbinti Dievą ir dalyvauti sakramentuose. Jis sakė, kad tai ypač svarbu pasaulyje siaučiančios sekuliarizacijos epochoje ir tokių įvykių kaip karas Ukrainoje šviesoje.

„Laisvė yra didelė Dievo dovana, tačiau ją lengva prarasti, jei už ją nekovoji”, – sakė jis. „Kronika yra pavyzdys visiems amžiams, kad net ir labai sunkiomis sąlygomis galima kovoti už savo laisvę.”

„Šiais laikais taip pat turime suvokti, koks dovana yra mūsų tikėjimas”, – pridūrė jis. „Sovietmečiu mūsų tikėjimas buvo didžiausia atrama, ir norėčiau tikėtis, kad ir ateityje katalikai suvoks, jog tikėjimas – brangiausia dovana.”

Christina Lee Knauss straipsnį anglų kalba apie Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos istoriją ir parodą Vašingtone skaitykite čia

2022, liepa