Nuo 2011 metų mototurizmo ralis kviečia šimtus motorizuotų keliautojų išbandyti maršrutus per kultūros, paveldo ir istorijos objektus. Objektai parenkami pagal kasmet aktualias temas. Tai turbūt vienintelis renginys Lietuvoje, kuris per vieną dieną aktualizuoja vos ne visas atmintinų metų temas. Šiemet kultūrinis ralis tarp Vilniaus ir Kauno vyks birželio 4 dieną 10 val. Startas prie Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos.
Tai nėra visapusiška edukacija, tai greičiau yra istorinių temų „degustacija”, kur kiekviename iš 20 pasiūlytų objektų dalyviai subtiliai ir kartais žaismingai palies tam tikrą temą. Ralio dalyviai prisilies prie šių temų:
Lietuvos Katalikų Bažnyčios kronikos jubiliejinių metų proga dalyviai sužinos apie unikalų (pripažintą UNESCO paveldu) ir dramatišką pogrindinę leidybą apie katalikų persekiojimus Lietuvoje. Atokioje bažnytėlėje keliautojai ne tik sužinos, bet ir atkartos istoriją apie 18-metę seserį vienuolę, kuriai teko gintis su pistoletu rankose. Kitoje vietoje dalyviams teks pabūti sesers Gerardos Šuliauskaitės „kailyje”, kai jei teko kelias savaites spausdinti tekstus su spausdinimo mašinėle besislapstant nuo saugumiečių.
Pranciškaus Skorinos, kuris pries 500 m. išleido pirmąją Lietuvos knygą, metų proga dalyviai vienoje Vilniaus vietoje atras Skorinos spaustuvės vietą, o kitoje – Skorinos graviūrų simbolius, dėl kurių reikšmės istorikai vis dar nesutaria. Vievyje, kuris net savo herbe turi Skorinos laikų spausdinimo stakles, komandos ne tik pamatys, bet ir atspausdins graviūrą iš Pranciškaus knygos būtent taip, kaip tai darė pats Skorina. Čia dalyviams padės Vievio bendruomenė bei menininkai Sviatlana Petuškova ir Andrejus Šaporovas, kurie 2020 metais persikėlė į Lietuvą bėgdami nuo Baltarusijos režimo ir atkūrė senovines Skorinos stakles, dabar saugomas Energetikos ir technikos muziejuje.
Karaimų metų proga dalyviai karaimų sostinėje Trakuose ne tik pabendraus su karaimų bendruomenės atstovu, bet iš jo lūpų išgirs apie tam tikrus papročius, apie kuriuos mažai kas žino. Jei kas nors ir domisi, tai tikriausiai girdėjo apie net dvi Lietuvoje esančias karaimų kenesas – maldos namus. Tai nemažai, ko gero, daugiau be Ukrainos jų niekur nėra. Tačiau dalyviai atras dar ir trečiąją, beveik niekam nežinoma. O atokioje Kaišiadorių rajono bibliotekėlėje sužinos apie žinomą karaimų kilmės mokslininką entomologą ir atras retas jo knygas – visų Lietuvos vabalų žinynus. Priklausomai nuo orų, žinias apie Lietuvos vabalus gali tekti pritaikyti net praktiškai.
Romo Kalantos, kuris 1972 m. besipriešindamas santvarkai, susidegino Kauno centre, tema, dalyviai pajaus bendrą laisvės dvasią, kuri apėmė tų laikų Lietuvos jaunimą. Semeliškėse teks paklausyti ir atpažinti tų laikų lietuviškųjų „beatles” dainą, o kitoje vietoje susipažinti su žinomo Lietuvos fotografo Romualdo Požerskio ir jo bičiulių kelione motociklais po Baltijos šalis per jo fotografijų ir dienoraščio prizmę.
Konstitucijos metų proga dalyvius laikyti mini Konstitucijos egzaminą kvies pati Kaišiadorių savivaldybė.
Gyvūnų gerovės metų proga dalyviai Vilniaus pakraštyje gyvai pabendraus su žirgais, kuriuos žirgynas išgelbėjo nuo mėsininko rankų. Vilniaus apylinkėse komandos lankysis kai kam vis dar egzotinėje vietoje, kur šunims sudarytos pavyzdinės sąlygos – šunų viešbutyje. O Dukštų apylinkėse keliautojai susitiks su šeima, kuri veisia vienintelę lietuvišką šunų veislę ir šitaip išsaugo Lietuvos istoriją.
Šešios prasmingos kelionės valandos. Startas iš Vilniaus prie Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos, finišas Kaune. Bet kokiais motociklais. Bet kokiais keliais. Kiekviena komanda atranda savo maršrutą per 20+ kultūros paveldo ir istorijos objektus. Būtina išankstinė registracija. Daugiau informacijos rasite čia
Organizatorių informacija, 2022 m.